Kripto Borsaları

Binance P2P Nedir? Nasıl Kullanılır?

Binance P2P platformu hakkında kılavuz niteliğindeki içeriğimiz...

Binance P2P ticaretini detaylandırmadan önce genel olarak P2P kavramının ne olduğu ve ne için kullanıldığı bilinmelidir. P2P, ingilizcede peer to peer (eşler arası ticaret) trade kavramlarının kısaltılmasından oluşan bir kelimedir. Bu da 2 veya daha fazla kişinin doğrudan birbirleri arasında kripto para birimi satması ya da alması olarak tanımlanabilir.

Satıcılar ve alıcılar, bu tür bir ticaret için eşler arası platform, pazar yeri, kripto para borsası vb. isimler ile adlandırılan web sitelerine kaydolurlar. Satın alınacak veya satılacak kripto para birimi için belirli bir fiyat aralığı ile teklif verirler. Bu süreç, internetten ürün satmaya benzetilebilir. Çünkü alıcı ve satıcı ortak bir fiyatta anlaşmak için birbirleri ile iletişime geçebilirler.

Binance P2P kullanımı

Binance P2P kullanmak için önce Binance borsasında kayıtlı bir hesap olması gereklidir. KYC bilgileri doğrulanmalıdır. Bu işlemin sonrasında direkt olarak P2P kullanılabilmektedir. P2P bilgisayardan web sitesi ile kullanım için şu adımlar izlenebilir;

 • Kripto satın al (Buy crypto) seçeneğine tıklanmalı ve açılan menüden P2P ticareti (P2P trading) sekmesine tıklanmalıdır.
Binance P2P alım ve satım
Binance P2P alım ve satım

 

 • Sat (Sell) kısmına tıklanmalı, ardından satın alınmak istenen kripto para birimi (1), ödeme yöntemleri (2) seçilmelidir. Sonra sağdaki sat kısmına (3) tıklanmalıdır.

Not: Eğer alış işlemi yapılmak isteniyorsa Al kısmına tıklanıp aynı işlemler yapılabilir.

Binance P2P kullanımı
Binance P2P kullanımı

 

 • Satın almak istenen miktar fiat para biriminde veya kripto para olarak girilmeli ve sat kısmına tıklanmalıdır.
 • Daha sonraki ekranda ödeme alıcı tarafından yapılacak yazısı belirecek ve bir süre başlayacaktır. Bu süre alıcı ve satıcının işlemi gerçekleştirmesi için verilen bir süredir.
 • Alıcı ödeme yaptıktan sonra işlemde “Çıkarılacak” (to be released) yazısı görüntülenecektir. Kullanılan ödeme uygulaması/yöntemi için alıcıdan gerçekten ödeme alındığından emin olunmalıdır. Alıcıdan para alındığını onayladıktan sonra kriptoyu alıcının hesabına bırakmak için “Serbest bırakmayı onayla” ve “Onayla”ya tıklanmalıdır. Ayrıca herhangi bir para alınmadı ise herhangi bir finansal kayıptan kaçınmak için serbest bırakma ve onayla sekmelerine basılmaması gerekmektedir. Buna dikkat edilmelidir.
 • Son aşama ise siparişin tamamlandığı aşamadır. Bu aşamada alıcı kriptoyu alacaktır. Bakiye kontrolü için hesabımı kontrol et sekmesine tıklanabilir.
Binance P2P işlemi açmak için [BURAYA] tıklayın.

Binance P2P ile ilgili ipuçları

 • Tüm bu işlemlerde alıcı ile iletişimde kalabilmek için ekranda açılan sağ altta bulunan chat ile iletişim kurulabilir.
 • Finansal kayıpları önlemek için ödemenin alındığını onaylamadan önce kriptoyu serbest bırakma talebi kabul edilmemelidir.
 • SMS bildirimini aldıktan sonra ödemenin hesaba geçirilip geçirilmediğini onaylamak için kişi banka hesabında oturum açmalı ve kontrol etmelidir. Bu, dolandırıcılık SMS’inin önüne geçmek için basit bir kontroldür.

Binance mobil uygulamasında P2P kullanımı

P2P işlemleri sadece web sitesi üzerinden değil ayrıca mobil uygulama üzerinden de yapılabilmektedir, İzlenmesi gereken adımlar da şöyle sıralanabilir;

 • Öncelikle cüzdanlar sekmesine gidilmeli, “P2P” ve P2P Cüzdanına satılmak istenilen kriptoları “Transfer” seçeneğine tıklanmalıdır. P2P cüzdanında zaten kripto para mevcutsa ana sayfaya gidilmeli ve P2P ticaretine girmek için P2P ticareti butonuna tıklanmalıdır.
 • Uygulamada P2P sayfasını açmak için uygulama ana sayfasındaki P2P Ticaretine tıklanmalıdır. P2P işlem sayfasının üst kısmındaki Sat yazısına tıklanmalı, bir kripto para seçilmeli, ardından bir teklif seçilmeli ve Sat butonuna tıklanmalıdır.
 • Satmak istenilen miktar girilmeli, bir ödeme yöntemi seçilmeli ve sipariş vermek için kripto para sat (örneğin USDT sat) bölmesine tıklanmalıdır.
 • İşlem sonrasında bekleyen ödeme olarak görüntülenecektir. Alıcı ödemeyi yaptıktan sonra işlem artık onayla olarak tuşu ile birlikte gösterilecektir. Bu aşamadan sonra kullanılan ödeme uygulaması/yöntemi için alıcıdan gerçekten ödeme alındığından emin olunmalıdır. Alıcıdan para alındığı onaylandıktan sonra kriptoyu alıcının hesabına bırakmak için ödeme alındı ve onayla butonlarına tıklanmalıdır. Herhangi bir para alınmadıysa herhangi bir finansal kayıptan kaçınmak için kripto parayı serbest bırakma butonuna basılmamalı ve onay verilmemelidir.

Not: Tüm bu işlemler satış için anlatılmıştır. Kişi alış yapmak isterse de bu işlemlerin aynısını gerçekleştirebilir. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığı zaman itiraz et sekmesi kullanılabilir.

admin

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra özel sektörde IT uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kripto paralara olan merakımdan dolayı oKripto.net sitesini açıp kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlamaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu