İnceleme

cBridge Coin Geleceği – cBridge Coin Yorum

cBridge, kullanıcılar için derin likidite, hem cBridge düğüm operatörleri hem de cBridge düğümlerini çalıştırmak istemeyen likidite sağlayıcılar için yüksek verimli ve kullanımı kolay likidite yönetimi ile sınıfının en iyisi çapraz zincir token köprüleme deneyimini ve yeni heyecan verici özellikleri sunmaktadır. Zincirler arası DEX ve NFT’ler gibi durumlar için genel mesaj köprüleme gibi geliştirici odaklı özelliklere sahiptir. Bunlar, sistemdeki doğrulayıcılar ve staker’lar tarafından desteklenen Celer State Guardian Network (SGN) tarafından sağlanan mevcut işlevsellik ve hizmetlerin değer yakalama ile genişletilmesiyle mümkün olmaktadır.

cBridge Geleceği

CELR sahipleri, doğrulayıcı olarak veya delegasyon yoluyla tokenlerini SGN’ye stake edebilmekte ve belirtilen hizmetleri aktif olarak sağlayabilmektedirler. SGN katılımcıları, sağlamalarına yardımcı oldukları hizmetler karşılığında ücretlerin yanı sıra stake ödülleri de almaktadırlar. Bu özelliği ile gelecekte adından sıklıkla söz edebiliriz.

cBridge köprüsünü gelecekte neler beklemektedir?

Her platformun ya da büyük borsanın kendi ağını oluşturmaya çalışması ve Ethereum ağının yetersiz kalması ile birlikte köprü kullanım sıklığında artış gözlenmesi beklenmektedir. Bu artış da köprü proje fikrine sahip platformları ve kripto paraları daha da önemli bir hale getirecektir. Bu nedenle cBridge projesinin de ileriye yönelik bundan olumlu etkilenebileceği söylenebilmektedir.

cBridge Yorum

cBridge, NEAR ekosisteminde yer almaktadır. NEAR, kripto para sektöründe en kapsamlı ekosisteme sahip protokol olma özelliği taşımakla birlikte ekosisteminde yer alan kripto para projeleri de seçkindir.

Mimari

2.0 mimarisinin getirdiği iyileştirmelerin ve eklemelerin hızlı bir özeti.

Derin likidite: Çok daha büyük transfer boyutlarını desteklemektedir.

Kullanımı daha basit: iki adımlı işlemleri tek bir tıklamaya indirgeme seçeneği sunmaktadır.

Sigortalı köprü düğümü Hizmet Düzeyi: Bir transfer başlatıldı ancak köprü düğümü müsait değil mi? Fırsat maliyetini karşılamak için cBridge düğümünün bağı kesilebilir.

LP’ler ve cBridge düğüm operatörleri için

LP’lerin bir cBridge düğümü çalıştırmak gerekmez : cBridge 1.0’da likidite sağlamanın tek yolu bir cBridge düğümü çalıştırmaktır. 2.0’da SGN’nin kendisinin bir cBridge düğümü olarak hareket ettiği ikinci bir mod eklenmiştir. SGN’deki (State guardian network) CELR token ekonomisine dayalı PoS fikir birliği düzeyinde güvenlikten memnun olan LP’ler için kendileri bir düğüm çalıştırmadan likiditeyi doğrudan ağa devredebilmektedirler.

Basit Likidite Sağlayıcı (LP) deneyimi : Yüksek kalıcı kayıp yok, karmaşık yeniden dengeleme yoktur. Seçilen zincire likidite eklenip ücret kazanmaya başlanabilmektedir.

Yüksek likidite verimliliği: Çift likidite kilitlemesi yoktur, likiditeyi en yüksek verimle tam olarak kullanmaktadır.

Teşvik edilen likidite yeniden dengelemesi: LP’leri ve arbitrajcıları çapraz zincir likiditesini yeniden dengelemeye teşvik etmek için AMM (market yapıcı) tarzı bir bağlama eğrisi ve esnek bir likidite madenciliği mekanizması mevcuttur.

Yüksek Hizmet Kalitesi düğüm planlaması: Kendi kendini yöneten cBridge düğümlerini işleten LP’ler için SGN, yüksek kaliteli hizmeti ve rekabetçi fiyatlandırmayı teşvik eden politikalar aracılığıyla kullanıcı aktarım isteklerini farklı LP’lere tahsis eden merkezi olmayan katman haline gelmektedir.

State Guardian Network’e katılan staker ve doğrulayıcılar için;

Değer yakalama: cBridge 2.0’ı desteklemedeki aktif hizmetleri ve rolleri karşılığında SGN’deki PoS pay sahipleri ve doğrulayıcılar, kullanıcının köprüleme talebini kolaylaştıran blok üreticisine ödenen ücretler aracılığıyla cBridge’in değerini doğrudan yakalamaktadır. Bu, herhangi bir PoS blok zinciri doğrulayıcısı için ödenen ücrete çok benzemektedir.

Yönetişim: Fiyatlandırma eğrisi, ücret yüzdesi ve daha fazlasını içeren çeşitli sistem parametreleri, aktif hizmet SGN’de yerleşik bir merkezi olmayan yönetişim süreci aracılığıyla yönetilmektedir.

cBridge coin nereden alabilirim?

https://cbridge.celer.network/ adresinden cBridge yatırımı yapabilirsiniz.

State Guardian Network

Celer State Guardian Network (SGN), Celer Network mimarisinin önemli bir parçası olmuştur. Celer’in 2. katman ölçeklendirme mimarisinde SGN, özel L2 durumuyla ilgili L1 işlemlerini izleme ve gerektiğinde katman-2 bilgilerini katman-1’e geri iletme amaçlarına hizmet etmektedir. Celer State Channel’de kanal durumlarının saklanmasına ve gerektiğinde L1’deki kötü niyetli yerleşimlere yanıt verilmesine yardımcı olmaktadır. Celer Layer 2.finance zincirinde SGN, çağrı verilerini ve durum köklerini L1 blok zincirine geri iletmek ve tüm PoS konsensüsü başarısız olduğunda bile herhangi bir SGN düğümünden güvenliği sağlamak için merkezi olmayan bir blok üreticisi ağı olarak görevini yapmaktadır.

SGN ve cBridge

SGN, cBridge 2.0 mimarisinde birden çok role hizmet eder:

  • cBridge düğüm ağ geçidi ve hizmet düzeyi sözleşmesi (SLA) arabulucusu olarak SGN
  • Ortak likidite havuzu yöneticisi olarak SGN

cBridge düğüm ağ geçidi ve hizmet düzeyi sözleşmesi (SLA) arabulucusu olarak SGN

1.0 Tasarım Seçenekleri ve Sınırlamaları

cBridge 1.0’da, bir cBridge düğümü ağa katıldığında ücret planı ve likidite durumu gibi çeşitli bilgilerle bir ağ geçidi hizmetine kaydolmaktadır. Bu ağ geçidi, cBridge düğümünün durumunu ve performansını sürekli olarak izleyecektir. Bir kullanıcı isteği yapıldığında ağ geçidine yönlendirilmektedir. Ağ geçidi, kayıtlı düğümleri likidite mevcudiyetine, tarihsel köprüleme başarı oranına, ücrete ve daha fazlasına göre değerlendirilmektedir. Ardından istek için en uygun köprü düğümünü önerir. 1.0’da, çeşitli zamanlama ilkeleriyle ilgili işlem deneyimleri hızla öğrenmek için merkezi bir ağ geçidi kullanılacaktır.

SGN aracılığıyla merkezi olmayan köprü düğümü planlaması

2.0’da, önce tüm ağ geçidi mantığı SGN’nin üzerine bir hizmet olarak geçirilmiş ve merkezi olmayan hale getirilmiştir.

Bir kullanıcı isteği yapıldığında bu sistem akışı şunları sağlamaktadır:

  • Kullanıcı, tahmini bir işlem ücreti ve likidite mevcudiyeti almak için SGN’nin mevcut durumunu sorgulamaktadır.
  • Tahmin kabul edilebilirse kullanıcı, HTLC (Hashed Timelock Sözleşmesi – koşullu ödemeler) transferinin ilk yarısını belirtilen maksimum ücret toleransıyla göndermektedir.
  • SGN işlemi izlemekte ve almaktadır. Düğüm seçim kurallarına göre işleme bir veya daha fazla kayıtlı cBridge düğümü atanmaktadır. Bu işlem ataması SGN zincirine yazılmakta ve ayrıca kullanıcının HTLC transferinde işaretlenmektedir.
  • Atanan düğüm atamayı almakta ve koşullu aktarımın geri kalanını tamamlayarak yanıt vermektedir.

SGN, işlemi izlemeye ve izlemeye devam etmekte ve işlem başarıyla tamamlandığında bu işlemle ilgili durum SGN zincirinden temizlenmektedir.

Bu, fikir birliğine dayalı ve tarafsız bir düğüm seçim süreci ile çok daha ölçeklenebilir bir cBridge düğümü yerleştirme sürecine izin vermektedir.

Ortak Likidite Havuzu Yöneticisi olarak SGN

Bir cBridge düğümü çalıştırmadan likidite sağlamak

İyileştirmeler, daha çok kendi cBridge düğümlerini çalıştırabilen kendi kendini yöneten LP’ler (likidite sağlayıcısı) için tasarlanmıştır. Ancak kendileri bir cBridge düğümü çalıştırmadan likidite sağlamak isteyen ve SGN’nin CELR staking ile PoS konsensüsünün sağladığı güvenlik seviyesinden memnun olan çok sayıda LP’nin ve kullanıcının olduğu da bir gerçektir. Bu nedenle paylaşılan bir likidite havuzu modeli aracılığıyla çok daha iyi bir kullanıcı deneyimini çok daha hızlı bir şekilde kolaylaştırmak için tüm ağ likiditesi kolayca önyüklenebilmektedir.

Dolayısıyla cBridge 2.0’da, SGN’nin birden fazla zincir üzerinde paylaşılan likidite havuzu sözleşmelerini yönettiği tamamen yeni bir operasyon modeli vardır. Bu, SGN’yi ve onun yönetilen likidite havuzunu, gözetim altında olmayan, LP tarafından yönetilen diğer tüm düğümlerle birlikte tek bir düğüm olarak ele almakta ve LP’lere, bir düğüm çalıştırmanın zorluğu olmadan likiditeyi kolayca devretme seçeneği sunmaktadır.

admin

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra özel sektörde IT uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kripto paralara olan merakımdan dolayı oKripto.net sitesini açıp kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlamaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu