Sözlük

Coin Yakmak Nedir? Coin Burn Sonrası Coin Fiyatı Artar mı?

Coin burn sonrası kripto paraların fiyat değişimine etkisini inceledik.

Coin yakma işlemi herhangi bir kripto paranın bir miktar dolaşımdan çekilmesi halinde kullanım dışı bırakılması demektir. Diğer ifade ile para arzının azaltılma işlemi şeklinde de bilinir. Coin yakma, para birimi projelerinin genel olarak izlediği bir strateji sayılır. Bu sayede belirli bir tokenin ya da madeni paranın fiyatını etkilemeleri mümkündür. Coin yakma sonrasında fiyatı artar mı sorusuna gelince şu şekilde açıklama yapmak doğru olur. Mevcut arzın azalma durumu söz konusu olduğundan artış oluşması beklenmektedir. Fakat kripto para piyasası bu anlamda genel olarak ters tepki oluşturmaktadır. Yani ilk başta düşüşe geçip sonradan artışa geçmektedir.

Coinlerde Yakım Olursa Ne Olur?

Araştırılan konulardan biri de coinlerde yakım olursa ne olur şeklinde öne çıkmaktadır. kripto para yakım işlemi gerçekleştiği zaman deflasyonist oluşur. Bu bir anlayış şeklidir. Yani piyasadaki madeni paranın veya coinin token değerine yönelik dolaşımdaki arzın düşürülmesi amaçlı yapıldığı bilinmektedir. Her seferinde aynı coine yatırım yapanlar oluşmasın algısıyla birebir ilişkilendirilebilen durumdur. Son derece mantıklı yaklaşım beraberinde tüm coinler için kripto dünyasında uygulanan bir adımdır.

Coin Yakımı Fiyatı Etkiler mi?

Popüler araştırmalardan biri de coin yakımı fiyatı etkiler mi sorusudur. Coin yakımı uygulanması gereken deflasyonist anlayışı olarak bahsedilir. Üst başlıkta belirttiğimiz bu durum daha açık ifadeyle şu şekilde özetlenir. Dijital paranın varlık arzının azaltılması beraberinde enflasyondan korunmasını amaçlanmaktadır. Bu işlem sonrasında mevcut fiyatlarda kullanıcıların hissedeceği belirli artışlar oluşur. Fiyatı olumlu yönde etkileyen coin yakma işlemi genel bakımdan kullanıcı kitlenin kafasını karıştırsa da iyi bir kripto analizcisi ve yatırımcısı tarafından son derece mantıklı bakış açısı doğurur.

Fiyat etkilenmesi konusuna yönelik şu şekilde örnek verilebilir. Piyasada var olan 1.000 adet coinden her birinin 1 dolara sabitlendiğini düşünün. 1 coin 1 USDT’ye eşit olursa ve kişi 250 adet coini yakmak isterse fiyat değeri artış göstererek coin değeri 1,33 USDT’den hesap edilecek demektir. Yani coin değeri artış gösterirken fiyatı da dengelenmiş olacaktır.

Coin yakma sonrası fiyat artar mı?
Coin yakma sonrası fiyat artar mı?

Coin Yakma Sonrasında Ne Olur?

Coin yakma sonrasında ne olur sorgulaması bireysel kullanıcılar için şöyle cevaplanır. Coin yakmak açısından yakım işlemini başlatmak gereklidir. Bu işlemi uyguladığınız zaman mevcut coinleriniz kalıcı şekilde imha olacaktır. Yakım işlemi sonrasında da imha edilen coinlerin geri gelmesi mümkün değildir. Ayrıca blockchain teknolojisi ve gelişmeleri kapsamında yakımı gerçekleşmiş cinlerle ilgili tarayıcı üzerinden doğrulama işlemi yapılması da mümkündür.

Coin Yakma Neden Önemlidir?

Coin yakma neden önemlidir sorusuna yönelik dijital para dünyası için benimsenmiş durumla açıklama yapılmaktadır. Mevcut arzının azalmaya başladığı görülen kripto paraların değeri aynı kalmaktadır. Bu durumda biri fiyatı yükselmeye başlar. Kripto para biriminin toplam değeri üzerinden hesaplandığında 1 milyon dolarlık değere sahip olan para biriminin toplam arzı da 1 milyon adetse adet hesabıyla düşüş ve fiyat dengesi oluşturacaktır. Tabii bu bir örnektir ama önemi açısından bahsedilmesi gereken genel konudur.

Tokenin yakılması sonrası azalma oluşsa da toplam değerin aynı limitte kaldığı görülmektedir. Bu sayede birim fiyatı artışa geçer. Artış kapsamında da yatırımcı kitlenin ilgisini çekmeye başlar ve bir anda ani yükseliş yaşayarak büyük kar ettirebilir. Bu yüzden coin yakma işlemi son derece önemli olup tüm yatırımcılar için yüksek kazanç getirisi anlamını taşıdığı bilinmektedir.

admin

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra özel sektörde IT uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kripto paralara olan merakımdan dolayı oKripto.net sitesini açıp kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlamaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu