Sözlük

PUMP Nedir?

Kripto para piyasasıyla ilişkili olan PUMP nedir sorgulaması çok fazla araştırılan bir konudur.

Pump; yükseltme demektir. Pump işlemi herhangi bir coine aynı anda birçok kullanıcın dâhil olması ile organize olunmuş şekilde alım yapılması şeklinde açıklanır. Örnekleyecek olursak; herhangi bir coin değerinin belirli bir süre zarfında birçok kullanıcı üzerinden satın alınmasıyla sağlanan yatırım demektir. Bu yüzden tek bir kişiyle Pump oluşması mümkün değil demek doğru olacaktır. Çoğunluğun yaptığı işlem şeklinde de belirtilir.

PUMP konusuyla ilgili diğer ifadelerden biri de yüksek miktarda coin satın alınması demektir. Gruplar şeklinde satın alınma işlemleri coinin değerini de yükseltir. Bu sayede kripto para birimi fiyatları da artış gösterebilmektedir. Düşüşe geçen coinlerin satın alınıp yükseltilmesi Pump olarak ifade edilirken fiyatı çok yüksek olan coinlerin yine belirli çoğunluklar halinde satılması ise Dump olarak belirtilmektedir.

PUMP Grupları Nedir?

Son dönemin tartışılan konularından biri haline dönüşen PUMP grupları nedir sorgulaması şu şekilde açıklanıyor. Birçok sosyal medya platformunda kendini kripto uzmanı şeklinde ifade eden bireylerin belirli aralıklarda açıklama yapmasıyla belli bir coine yönelik hareket oluşturması demektir.

Twitter, Telegram ve Whatsapp toplulukları başta olmak üzere bu araçlardan kripto kullanıcılarına yönelik paylaşım yapılır. Paylaşım beraberinde belli bir coine yönelik grup topluluğu satın alma işlemi başlatır. Bu satın almalar kapsamında coinin değer kazanıp fiyatının yükselmesi muhtemel sonuçtur. Fakat burada dikkat çeken durum önerilen coinle ilgili gerçekten araştırma yapılıp yapılmamış olmasıdır. Çünkü araştırılma yapılmadan tek düze bir görsele bakarak öneri yapılmaması gerekir. Çünkü her yatırımcı için bu bir risk anlamına gelir.

İlginizi çekebilir: DUMP nedir?
Pump yükseliş grafiği
Pump yükseliş grafiği

Binance’te PUMP Ne Demek?

Kripto para piyasası oldukça oynak, mekezi olmayan dijital varlıklardan oluşan bir dünyadır. Yatırımcı kitlenin sıklıkla kullandığı terimler arasında PUMP ve DUMP kelimesini sıklıkla duymak mümkündür. Yapay değer artışı anlamına gelen PUMP ifadesi Binance borsasında pompalama anlamına gelmektedir. Dijital paranın hızla değer kazanması demektir. Fiyatı yükselince de satılması şeklinde anlatılabilir.

Bu işlemler kapsamında kazanç sağlayan birçok kullanıcı vardır. Fakat PUMP işlemi ezbere yapılacak bir şey değildir. Analiz gerektiren ve yapay geçişin oluşabileceğine inanılan seçimler gerektirir. Uzmanlık gerektiren bir konu olduğundan her kripto kullanıcısının harcı değildir. Özellikle de yetersiz bilgiye sahip olan kişiler tarafından öneri yapılması çok sakıncalıdır. Çünkü öneri beraberinde çok kişili topluluklar milyarlarca yatırım yapmaktadır. Düşüş olması halinde çok önemli değer kaybı yaşanması mümkündür.

PUMP Grupları Nasıl Yapılır?

PUMP grupları nasıl yapılır sorgulaması son dönemin popüler sorularından biridir. Öncelikle bu konuyu kısaca özetlemek gerekir. Pump grubu çeşitli sosyal medya platformu aracılığı sayesinde 100.000 kişilik gruplara aynı anda 1 coin vererek işlemi başlatıyor. Grubun her üyesi bu coinleri alma sonrasında belirlenen coine yönelik yatırım yapılması söyleniyor. Gruptaki herkes o coine yatırım yaparak coin değerini yükselttiriyor. Ardından fiyatı 2 katına çıkınca da satış emri verdirerek gruptakilerin kazanmasını sağlıyor. Genel açıdan kolay kazanç yöntemi şeklinde düşünülse de risk oluşturduğunu ve yapay etkileşimin olumsuz sonuç vereceğini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Kriptoda PUMP Nasıl Yapılır?

Kriptoda PUMP nasıl yapılır sorgulamasında üst başlıklarda belirtilen grup oluşumu sayesinde yapıldığı ve ayrı bir sosyal medya ortamıyla sağlanarak yapıldığı bilgisi öne çıkmaktadır. Fakat PUMP yapma işlemi mantıklı gibi gözükse de oldukça risklidir. Olumsuz sonuç alınması da muhtemeldir. Bu yüzden bu konuda uzman olduğunu dile getiren herkese inanmamak gerekir.

admin

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra özel sektörde IT uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kripto paralara olan merakımdan dolayı oKripto.net sitesini açıp kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlamaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu